Egy országos kampány keretén belül háromszáz szatmári csendőr őssejteket fog adományozni egy sejtmegőrző állomásnak.
Az ötlet magától a szatmári állomány tagjaitól származik, hozzájuk csatlakoztak a többi megyékben dolgozó kollégáik, akik szintén jelezték részvételüket a kampányban.
Cristian Silaghi, a Megyei Csendőrkapitányság szóvivője szerint hamarosan felveszik a kapcsolatot a Megyei Kórház keretén belül működő vérátömlesztési központtal, hogy kidolgozhassák a kampány minden egyes részletét. Silaghi elmondása szerint az akció lebonyolítása nem lesz egyszerű, mivel szükség van egy steril környezetre és ilyen helység csak a vérközpontban található. Erre azért van szükség, mert a legközelebbi gyűjtőközpont Kolozsváron található, ami időbe és pénzbe kerülne a csendőrség számára.
Jelenleg Szatmár megyében őssejt levétel csak a szülőszobákban történik, amikor az orvos a szülők kérésre összegyűjti a köldökzsinórvért, amelyet aztán lefagyasztanak és egy szlovákiai, avagy újabban egy kolozsvári őssejtbankban tárolnak. Az őssejt későbbi szaporításával gyógyíthatóak az esetlegesen kialakuló súlyos betegségek.
A kampány során a csendőröktől először csak vérmintákat vesznek, amit immunológia vizsgálatoknak vetnek alá. A tesztek eredményeit azután bevezetik egy őssejtes-adatbázisba. Ha időközben találnak egy beteget, akinek az immunrendszerre megegyezik a donorral, értesítik az illető csendőrt, aki így őssejtjei segítségével életet menthet.
Az őssejt levétel a vérvételnél hosszadalmasabb és bonyolultabb folyamat. Amíg egy vérvétel 15-20 percig tart, addig az őssejt gyűjtése több órás folyamat is lehet, mivel a vért átvezetik egy szűrőberendezésen, amely kivonja belőle az őssejteket.
Az őssejt levétel a vérvételnél hosszadalmasabb és bonyolultabb folyamat